02.Ağustos.2022 12:00

Pirinç Türleri ve Kullanım Alanları

Pirinç Dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelerin mutfaklarında kullanan bir tahıl ürünüdür. Değişik formalarda da kullanılan pirinç farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Pirinç dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilmektedir. Bilindiği gibi pirinç, ülkeden ülkeye kullanım oranı değişse de çok tüketilen bir üründür. Pirinç, birden fazla çeşide sahiptir ve pirincin çeşitleri arasında görünüş, besin değeri, tat gibi farklar bulunmaktadır.

Pirinç Türleri

1.) Baldo Pirinç:

Baldo pirinç, Türkiye'de en çok tüketilen pirinç çeşididir. Görünüş olarak beyaz ve kokusuzdur. Besin değeri olarak yüksek oranda karbonhidrat bulunduran baldo pirinç, pişerken çok fazla suyu içine emer. Baldo pirinç Türkiye'de pilav ve dolma içi olarak sıklıkla kullanılan bir üründür.

2.) Basmati Pirinci:

Basmati pirinci, Hindistan, Pakistan ve Nepal'de oldukça sık tüketilen bir pirinç çeşididir. Kendine has aromasının olması, basmati pirincini baldo pirinçten ayıran bir özelliktir. Görünüş olarak diğer pirinçlere nazaran daha ince ve uzun bir şekle sahiptir. Ayrıca, basmati pirinci glüten içermemektedir ve bu sebepten dolayı glütensiz beslenen insanlar için güzel bir seçenektir.

3.) Siyah Pirinç:

Bir zamanlar ‘yasak pirinç’ olarak bilinen siyah pirinç, besin değeri çok yüksek bir pirinç türüdür. Zamanında 'yasak pirinç' olarak adlandırılmasının sebebi ise çok az üretilmesi ve zamanında sadece imparatorların yemesine izin verilmesinden kaynaklıdır. Siyah pirinç, beyaz pirince göre daha az şeker içermektedir. Günümüzde Uzak Doğu mutfağında sıklıkla tüketilen bir üründür.

4.) Jasmine (Yasemin) Pirinç:

Pirinç türleri arasında en yüksek karbonhidrat değerine sahip olan jasmine pirinç, aynı zamanda yasemin pirinç olarak da bilinir. Jasmine pirinç kendine özgü bir tada sahip olmasıyla öne çıkarak özellikle Uzak Doğu ve Asya'da oldukça yaygın tüketilmektedir.

5.) Yabani Pirinç: 

Karbonhidratça zengin aynı zamanda kalorisi düşük olan yabani pirinç, göl ve dere kenarları ve bataklık gibi sığ sularda yetişen kısa saplı bir bitkidir. Yabani pirinç içerisinde yüksek miktarda antioksidan, protein ve vitamin bulundurmaktadır ve aynı zamanda glüten içermez.

6.) Osmancık Pirinci: 

Osmancık pirinç taneleri uzun, geniş, camsı ve mat bir görünümdedir. Kolay kıvam tutması sebebiyle pilav pişirimi için ideal bir pirinç çeşidi olan osmancık pirinci, baldo pirinç ile karıştırılabilmektedir. İkisi de pirinç pilavı için uygun pirinçler olsa da osmancık pirinci daha yumuşak bir yapıya sahiptir ve daha hızlı pişer.

7.) Calsore Pirinci:

İlk olarak Kaliforniya'da üretilmeye başlanılan Calsore pirinci kısa zamanda dünya genelinde oldukça popüler bir ürün haline gelmiştir. Calsore pirincinin en çok kullanıldığı alan sushi yapımıdır.

 

Bu makale size faydalı oldu mu?