02.Ağustos.2022 12:00

Bakliyat ve Hububat

Bakliyat ve Hububat

Günlük hayatta hepimizin severek tükettiği ve mutfakların vazgeçilmez ürünlerinden olan bakliyat ve hububat ürünleri, genellikle karıştırılmaktadır. Peki bakliyat ve hububat nedir ve bu iki türü birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

İlk olarak bakliyat ve hububat türünü kısaca açıklayacak olursak bakliyat, bitki tanelerinin kurutulması ve yemek yapmaya hazır hale gelmesiyle oluşan bir üründür. En yaygın olarak kullanılan başlıca bakliyatlar ise kuru fasulye, nohut ve mercimektir. Genellikle bakliyat, pişirilerek yemeği yapılan ürün grubunda olup son derece besleyicidir. Bakliyat ürünleri zayıflamaya yardımcıdır ve oldukça doyurucudur. Tüm dünyada tüketilen fakat özellikle Türkiye'de çok yaygın olan bakliyatlar, aynı zamanda vegan/vejeteryan beslenen bireylerin gerekli protein ihtiyacını sağladıkları vazgeçilmez besin ürünlerindendir.

Hububat ürünleri ise, tarımsal üretimden elde edilen ürünlerdir. En yaygın hubbatlar ise; buğday, çavdar, mısır ve yulaftır. Hububat çeşitleri 'Poaceae Monocot' olarak bilinen familyaya ait bir üründür. Bununla beraber hububatlar, bakliyatlardan farklı olarak pişirilme dışında un da yapılabilen ürünlerdir. Buna örnek olarak; mısır unu, yulaf unu ve buğday unu hububat türünden elde edilen un çeşitleridir. Bu sebeple ülkemizde yaygın olarak tüketilen ürünlerden olan ekmek veya makarna gibi yiyeceklerin de temel maddesini yine hububat ürünleri oluşturur. Tüm bu sebeplerden dolayı hububat ürünlerinin kullanım alan genişliği ile bağlantılı olarak, dünyada en çok ekimi ve üretimi yapılan bitki grubu olmuştur. 

Bakliyat ve hububat türünün temel farklılıklarına bakacak olursak ilk olarak hububatların bakliyatlara göre daha küçük ve ince yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Hububatlar daha çok pul formundayken bakliyatlar daha çok kapsül formunda bitkilerdir. Bu iki türü besin değeri açısından karşılaştırırsak, bakliyatlar protein bakımından hububatlardan daha zengindir. Aynı zamanda, hububatlar ise karbonhidrat bakımından bakliyat türüne göre daha zengindir.

Son olarak, sanılanın aksine bu iki tür birbirinden farklı familyalara ait iki bitki türüdür. Hububatlar, buğdaygil familyasına ait bitkilerdir ve bakliyatlar ise baklagil familyasına ait bitkilerdir.

Bu makale size faydalı oldu mu?