02.Ağustos.2022 12:00

Baklagiller ve Beyin Aktivitesi

Bakliyatlar Beyin Aktivitesinin Sağlıklı Olmasına Yardımcı Olur

Sinir sisteminin en önemli parçası olan beynin sağlıklı çalışması tüm organlar ve sistem için gereklidir. Sağlıklı ve dinamik çalışan bir beyin için atılacak adımlardan birisi de sağlıklı ve düzenli beslenmedir. Karbonhidrat, şeker ve yağ oranı fazla olan, vitamin ve mineral açısından fakir besinler tüketmek beyinde zamanla hasara yol açıp, erken yaşlanmaya hatta Alzheimer’a sebebiyet vermektedir. Kolesterol, kan basıncı ve kan şekeri yükselten besinlerde yine aynı etkiyi gösterecektir. Tam olarak bu sebeple vücudumuzdaki tüm dengeyi sağlayan beynin iyi beslenmesi beyin aktivitelerinin düzenlenmesinde son derece önemli bir noktadır.

Bakliyatlar içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve lifler beyin aktivitelerinin düzgün bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Bakliyatlar içeriğinde bol miktarda bulunan B vitamini, riboflavin ve folik asit sayesinde sinir sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcıdır. Böylelikle bakliyatlar içerikleri sayesinde zihinsel performans, öğrenme, hafıza ve konsantrasyon artışı sağlar. Ayrıca uykunun düzeni için de yine bakliyat ağırlıklı beslenme önemlidir. Sadece beyin fonksiyonlarının değil, sindirim, bağışıklık, kalp ve damar sistemlerinin de düzenlenmesinde rol oynamaktadır.

Çağımızın en yaygın sinir sistemi hastalıklarından biri olan Alzheimer; hafıza, bilinç, öğrenme kaybı ve davranışsal sorunlara neden olmaktadır. Hastalıktan tamamen koruyan bir tedavi yöntemi henüz bulunamasa da hastalığa karşı koruyucu önlemler alınabilir. Bunların başında beyin aktivitesini artırmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek yer alır.

 

Bu makale size faydalı oldu mu?