24.Ekim.2023 12:00

Pilavlık Bulgur Ne İşe Yarar?

Türk mutfağı söz konusu olduğunda akla ilk gelen yemeklerden birisi bulgur pilavı olmaktadır ve bu pilav için özel pilavlık bulgur bulunur. Misafirlerinize ya da kendiniz için yapacağınız bulgur pilavı için kaliteli, parçalanmayan ve besin değeri yüksek pilavlık bulgur almanız gerekecektir. Yalnız marketlerde bu bulguları ‘pilavlık’ olarak özel satmadıklarını görebilirsiniz.

Çünkü bulgur sadece pilav için tercih edilmemektedir. Kısırlarda, köftelerde ve daha bir sürü tarif içerisinde bulgur kullanılabilmektedir. Hal böyle olunca pilavlık bulgur konusunda karmaşaya düşebilirsiniz. Ancak endişelenmenize gerek yok! Yayla pilavlık bulgur 1 kg paketi şeklinde de satın alabileceğiniz bulgura dair merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Kısaca pilavlık bulgur sevdikleriniz ve kendiniz için en iyi pişecek olan, besin değeri yüksek yemekler yapmanıza yardımcı olur. İster temel yemek isterseniz ara sıcaklar oluşturabileceğiniz bir besin türüdür. Aynı zamanda bulgurun lifli yapısı kolay sindirime de yardımcı olacağından sizi rahatsız etmeden doyuracaktır. Hem çocuklar için hem de yetişkinler için önemli olan bulgura dair merak edilen sorular ise şu şekildedir:

Pilavlık Bulgur ile Neler Yapılabilir?

Pilavlık bulgurun yapısı diğer bulgurlara göre değişiklik gösterecektir. Daha büyük tanelerinin olmasıyla kısmi pirinç görüntüsündedir. Rengi koyu kahverengi ile açık sarıya kaçacak şekilde bulunur. Peki denk geldiğiniz bu özel pilavlık bulgur ile neler yapabilirsiniz?

Aslında akıllara ilk olarak bulgur pilavı gelecektir. İster sade bulgur pilavı isterseniz sebzeli bulgur pilavı yaparak oldukça doyurucu bir yemek hazırlayabilirsiniz. Ancak bununla sınırlı kalmazsınız. Çünkü pilavlık bulgurla yapılan yemekler arasında farklı seçeneklerde mevcuttur:

 • İri bulgurlu doyurucu kısır tarifleri,
 • Boza,
 • Esmer soslu bulgur pilavı,
 • Girit kabağı dolması,
 • Bulgurlu lahana sarması,
 • Mengen çorbası,
 • Bulgur köftesi,
 • Bulgur salatası,
 • Ezogelin çorbası,
 • Kafkas salatası,
 • Valide sultan çorbası,
 • Meyhane pilavı.

Bazı tariflerde Yayla pilavlık bulgur temel malzeme olabildiği gibi bazılarında besleyici olması adına yan ürün olarak eklenebilir. Örneğin yapacağınız klasik semizotu yemeğinin içerisine belirli miktarda bulgur ekleyerek bunu bulgurlu yapabilirsiniz. Aynı şekilde dolma ya da sarmalarınızda pilav gibi bulgur kullanarak da farklı lezzetler elde edebilirsiniz.

Pilavlık Bulgur İnce mi Kalın mı?

Pilavlık bulgur Yayla markamız adı altında yüksek besin değerleri ile satılmaya devam etmektedir. Satışa sunulan bu ürünlerin görüntüsü diğer bulgurlardan ayrılmaktadır. Çünkü toplum arasındaki adlandırmaya da göre pilavlık bulgur ve kırık bulgur ya da kısırlık bulgur olarak ayrım söz konusudur. Bulgur pilavlık satılıyorsa daha kalın yapıda bulunmaktadır.

Diğer taraftan pilav için kesinlikle kalın yapıdaki bulgurlardan almalısınız. Eğer kısır ya da köfte yapacaksanız bu durumda ince bulgurdan almalısınız. İnce bulgur yapısı gereği kırık gibidir ve daha küçük yapıdadır. Paketlerinde kırık bulgur, kısırlık bulgur gibi bilgi notları da eklenmiş olabilir. Ayrımı paket üzerinden yapabilirsiniz.

Bulgur Pilavında Hangi Bulgur Kullanılır?

Bulgur pilavı yapmak için öncelikli tercih her zaman pilavlık bulgur olan kalın yapıdaki olanlar tercih edilir. Çünkü pilav pişme sırasında bu bulgurlar dağılmaz, parçalanmaz. Tek parça halinde bulunmasından dolayı pirinç pilavı gibi kaşığa dolu dolu gelecektir.

Yalnız evinizde yoksa ince bulgur kullanarak da pilav yapmayı deneyebilirsiniz. Sadece yapısı gereği daha ince ve küçük olmasından dolayı bulgurun dağılma olasılığı yüksektir. Aynı zamanda normal pilava göre suyunu doğru koysanız bile daha lapa olma ihtimali çok fazladır. Son olarak sebzeli bulgur pilavı tarifi uygulayacaksanız bulgularınız sebzeler arasında kaybolup gidecektir.

Alışverişiniz sırasında bulgur pilavı adına mutlaka kalın bulgurlardan almaya özen göstermelisiniz. Sadece bununla da kalmamalı; besin değeri yüksek, içeriği temiz ve güvenilir markalardan alışveriş yapmaya da özen gösterin. Uygun pilavlık bulgur fiyatı ve gıda kalitesi ile Yayla markamızı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz!

Bu makale size faydalı oldu mu?