24.Ekim.2023 12:00

Kaliteli Bulgur Nasıl Anlaşılır?

Bulgur, Türkiye’de üretimi yapılan ve mutfaklarda sık sık kullanılan bir bakliyat türüdür. Bakliyat sınıfında yer alsa da diğer aile üyelerine göre farklı forma sahiptir. Şekil olarak değişik olmakla birlikte kullanım türü de değişiklik göstermektedir. Her ne kadar kullanım şekli değişse de burada önemli olan kaliteli bulgur kullanmaktır. Peki kaliteli bulgur nasıl anlaşılır?

Öncelikle bulgurun rengine dikkat ederek ilerlemenizde fayda bulunmaktadır. Çünkü renk bulgurun işlenme şekline ve sayısı konusunda tüyo verecektir. Ne kadar az işlenmiş bulgur o kadar iyi olacağından besin değeri de yükselecektir. Bu sayede yiyeceğiniz yemekten ‘Pilavlık bulgur ne işe yarar, faydaları nelerdir?’ sorusuna cevaben aktarılan tüm durumlardan faydalanabileceksiniz.

Diğer taraftan bulgurun kalitesini güvenilir markalar aracılığıyla da temin edebilirsiniz. Gıda sektöründe yer alan kaliteli markalar aracılığıyla pilavlık bulgur ya da kırık bulgur alabilirsiniz. Bu alanda hizmet eden Yayla bulgur, yemek sofralarınızı süslerken vücudunuz için gerekli olan besin değerlerini de size sağlayacak kalitede satışlar yapmaktadır.

Yemeklerinize lezzet ve besleyici değer katmanın en iyi yollarından biri, kaliteli bulgur kullanmaktır. Ancak, bulgurunuzu ve diğer bakliyatlarınızı nasıl saklamalı ve tazeliğini nasıl uzun süre koruyabilirsiniz? İşte bu konuda detaylı bilgiler sunan harika bir kaynak: Bakliyatların Depolanması ve Uzun Süre Tazeliğini Koruma Yöntemleri. Bu içeriği inceleyerek, bulgurunuzu ve diğer bakliyatları doğru şekilde saklama ve uzun süre taze tutma yöntemleri hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz

Hangi Bulgur Sağlıklı?

Bulgurun iki farklı türü yaygın olarak market raflarında satılmaktadır: Pilavlık bulgur ve kırık bulgur. Her iki bulgur da farklı sebeplerle değişik tariflerde kullanılmaktadır. Ancak bu bulgurların hangisinin en sağlıklı olduğu muammadır. Çünkü değişik markalar adı altında satışa sunulan sayısız bulgur bulunmaktadır.

Sağlıklı olarak bilinen bulgurların daha az işlemden geçtiği, katkı maddesi ve özellikle gıda boyası bulunmadığı bilinmektedir. Buradan hareketle bulgurun çok açık renkli olmamasına dikkat etmelisiniz. Ne kadar açık renkli olursa o kadar işlemden geçtiği bu yüzden besin değeri kaybettiğini anlayabilirsiniz.

Doğal renginden farklı olarak eğer bulgur çok koyu renkliyse de sorun var demektir. Bu aşamada bulgura renklendirici katılabileceği anlamı çıkarılabilmektedir. Gıda boyası olsa dahi renklendirici katılması bulgurun sağlık açısından uygun olmadığına işaret edecektir. Tüm bunların sonucunda eğer besin değeri yüksek, sağlıklı marka arıyorsanız Yayla pilavlık bulgur paketlerinden alabilirsiniz.

Pilavlık Bulgur Hangisi?

Pilavlık bulguru şekline bakarak anlayabilirsiniz. Diğer bulgurlara göre daha büyük tanelere sahiptir. Tam olarak aynı olmasa da pirince benzetebilirsiniz. Kırık bulgur olmamasından dolayı hacmen daha büyük olacaktır.

Eğer şeklinden ayırt edemiyorsanız paket üzerinde yer alan açıklamalara da bakarak satın alabilirsiniz. Pilavlık bulgurun boyutu pilavınınız için uygun değilse suda bekletebilirsiniz. Çünkü ‘Bulgur suda beklerse ne olur?’ sorusuna cevaben göreceksiniz ki bulgur suda şişecektir.

Pilavlık Bulgur Nasıl Üretilir?

Bulgurun temel malzemesi buğdaydır. Bu yüzden öncelikle hasat zamanında bulgur için kullanılması düşünülen buğdayların toplanması gerekir. Toplanan buğdaylar belirli aşamalardan geçerek bulgur şeklini almaktadır. Öncelikle toplanan buğdaylar haşlanır. Haşlanan bulgurlar serilerek kurutulur daha sonra hafif nemlendirerek dövülür. Bu dövme aşamasında kabuklarının çıkarılması hedeflenir.

Kabuklarından kurtulan buğdaylar artık şekil olarak ayrışmaya başlayacaktır. Nemlenen buğdaylar bu aşamada kurutulmaya bırakılmaktadır. Boyutlardaki farklılıklarına göre bulgurlar; köftelik, pilavlık ve dolmalık ayrılarak paketlenmek üzere işleme alınmaktadır. Yayla bulgur paketleri böylece hazırlanarak sofranıza gelmek üzere hazırlanacaktır.

Türkiye’nin En İyi Bulguru Nerede?

Bulgurun üretimi buğdaydan yapıldığı için buğday üretim noktalarına göz atmak gerekir. Buğday ülkemizde en çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde üretilmektedir. Özellikle GAP projesi desteği ile bu bölgedeki şehirlerde üretim artmıştır. Türkiye’de bulguru tescillenen şehir ise Mardin olmuştur. Hem ülke içi hem de ihracat için oldukça önemlidir.

Bulgur Nasıl Elde Edilir?

Bulgur üretiminin başlangıcı buğday ekimine ve hasadına dayanmaktadır. Buğdayın hasat edilmesinden sonra ıslatma, kurutma daha sonra ıslatma ve dövme işlemleri aşamalı olarak devam eder. Burada buğdayın kabuklarından kurtulma ve buğday şeklini alacak kadar küçültme hedeflenmektedir.

Tüm bu işlemlerin sonucunda bulgur elde edilerek sofralarda yerini almak üzere marketlerde yerini almaktadır. Markalar burada geçirdikleri işlemler, hedeflenen kalite ve kâr marjına göre pilavlık bulgur fiyatı belirler. Eğer siz de az aşamadan geçen yüksek besin değerine sahip aynı zamanda uygun fiyatlı bulgur almak isterseniz Yayla markamıza göz atabilirsiniz.

Toprağından kopup gelen buğdayların katkı maddesi içermeden buğday şeklini alarak yüksek besin değeri ile tüketilmesini sağlıyoruz. Pilavlık bulgur başta olmak üzere köftelik ya da kısırlık olacak şekilde ihtiyacınız olanı siz de kısa sürede temin edebilirsiniz. Kendiniz, çocuklarınız ve sevdikleriniz için gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Bu makale size faydalı oldu mu?