24.Ekim.2023 12:00

Patlıcanlı Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Patlıcanı seviyorsanız, pratik olmasıyla mutlaka patlıcanlı bulgur pilavı tarifi yapmalısınız. Birçok aşaması neredeyse salçalı bulgur pilavı ile benzerlik gösterdiği için yapılışında zorlanmayacaksanız. Tam tersine oldukça kısa sürede hazırlığını bitirerek pişirmeye bırakabilirsiniz. Pilavınız pişerken bir yandan diğer yemeklerinizin hazırlığını yapmanız mümkündür.

Yayla pilavlık bulgur ile patlıcanın birleşimi ortaya çok farklı bir tat çıkarmaktadır. Oluşan bu tarif 7’den 70’e herkesin seveceği bir formattadır. Üstelik patlıcanın acısı çıkmış mı bulgur tamamen pişmiş mi gibi dertleriniz olmayacak! Çünkü Yayla bulgur ile çok güzel pişen ve şişen bir bulgurunuz, patlıcanın ise acısını çıkaracak basit bir yöntemimiz mevcut.

Eğer evinizde Yayla pilavlık bulgur hazırsa bir de 1-2 adet patlıcanız varsa hazırsınız demektir. Önce patlıcanları kızartarak işleme başlayacak daha sonra diğer aşamaları takip ederek kısa sürede pilavımızı pişirmeye bırakacağız. İşte Yayla pilavlık bulgur 1 kg paketiyle defalarca deneyebileceğiniz o leziz lezzet!

 

Malzemeler:

 • Büyük boy bir tane patlıcan
 • Sıvı yağ (Patlıcanları kızartabilmek için)
 • 3 yemek kaşığı sıvı ya da zeytinyağı,
 • 3 kaşık tereyağı,
 • 1 soğan (Küçükse 2 adet olmalı)
 • 2 kaşık salça,
 • 2 bardak pilavlık bulgur,
 • Tuz,
 • Karabiber,
 • Nane,
 • Bir çay kaşığı toz şeker,
 • 2 adet domates,
 • 4 su bardağı su.

 

Patlıcanlı Bulgur Pilavı Yapılışı:

Klasik tariflerde genelde patlıcanın suda bekletilerek acısı çıkması beklenir ama bugün farklı bir tarif uygulamanız istenecek. Suda acısının çıkmasını beklemek yerine patlıcanlarınızı küp küp doğrayın. Daha sonra iyice suyunu aldıktan sonra kızartmaya başlayın. Rengini değiştirmeye başlayıp hafif kızardıktan sonra alın ve bir peçete üzerinde yağını almasını sağlayın.

Patlıcanlarınız yağını çekerken o sırada bulgur Yayla ile pilav hazırlığına başlayabilirsiniz. Pilavınız için kullanacağınız tencereyi ocağa alın. Zeytinyağı/sıvıyağ ve tereyağını ekleyerek ısınmasını sağlayın. (Ocağın altını çok açıp yağı yakmamaya dikkat edin) Üzerine ince ince doğradığınız soğanları ekleyerek rengi değişene kadar kavurun.

Salçayı ekleyerek birkaç kere daha kavurun ve sonra pilavlık bulgurunuzu da ilave edin. Bulgurun tamamen salça ile karıştığına emin olana kadar kavurmaya özen gösterin. Baharatlarınızı bu aşamada ekleyerek bulgurunuzla homojen hale gelmesini sağlayın. Daha önceden kızartmış olduğunuz patlıcanları, küp küp doğradığınız domateslerinizi ve sıcak suyu ekleyerek işlemi sonlandırın. Şeker ekleyerek daha tatlı bir lezzet elde edin. Kapağı kapatarak pilavı pişmeye bırakın.

Bulgur Pilavı Kaç Dakikaya Hazır Olur?

Patlıcanlı bulgur pilavı hazırlığı yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürer. Hazırlığını yaptıktan sonra pilavın pişme süresi için çok beklemenize gerek kalmaz. Tencerenizin durumu (ısıyı alma ve yayma) ocak kapasitenize göre ortalama 20 dakika içerisinde pilavınız pişecektir. Suyunu tamamen çeken pilavınız piştiği mesajını verir. 10 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.  

Patlıcanlı Bulgur Pilavı Kızartmadan Yapılır mı?

Patlıcanı kızartmadan da bulgur pilavına ilave edebilirsiniz. Pilav yapmaya geçmeden önce patlıcanları tuzlu suda 10-15 dakika bekletin. Acısını salan patlıcanlarınızı daha sonra soğanlarınızla birlikte iyice kavurarak kıvam almasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra bulguru ekleyerek diğer klasik işlemleri sürdürmeniz yeterli olacaktır.

Bu makale size faydalı oldu mu?