24.Ekim.2023 12:00

Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Yeşil mercimek yüksek besin değeri, uygun fiyatlı oluşuyla bulgur pilavı içerisinde yerini almaktadır. Türk mutfağında bazı baş yapıt olarak bahsedilebilecek besinler mevcuttur. Bulgur ve mercimek ikilisi de bunlardan sadece birkaçıdır. Sahip oldukları yüksek besin değeri kadar kolay pişmesi, farklı tariflerde kullanılması ve özellikle uygun fiyatlı olması tercih sebebi olmaktadır.

Eğer klasik bulgur pilavı tarifinden sıkıldıysanız, Yayla bulgur ile değişik tariflere açılabilirsiniz. Örneğin patlıcanlı bulgur pilavı bunların arasında yer alır. Sebzeli bulgur pilavı tarifleri de yaygın olarak tercih edilenler arasındadır. Diğer taraftan yeşil mercimekli olan bu tarifle de tarif skalanızı genişletebilir, yeni bir damak tadı oluşturabilirsiniz.

Malzemeler: (3 kişilik)

  • 1 su bardağı pilavlık bulgur Yayla markasından olması önerilmektedir.
  • Yarım su bardağı yeşil mercimek
  • 1 adet soğan
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Sıcak su
  • Tuz
  • Tercihe bağlı baharatlar.

Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı Yapılışı:

Öncelikle mercimekleriniz iyi pişmesi adına ayrı bir tencere ayarlayın. Bu tencereye yıkadığınız mercimekleri alın ve üzerine çıkacak kadar su ekleyip haşlayın. Yumuşadığına emin olduktan sonra mercimeğin altını kapatın.

Pilavı yapacağınız tencereyi ocağa alın ve içerisine zeytinyağı ile tereyağını ekleyin. Yağ eriyene kadar soğanı yemeklik doğrayarak hazır edin. Eriyen yağın içerisine soğanları alarak rengi değişip yumuşayana dek karıştırın. Kavrulan soğanların üzerine daha sonra bulguru ekleyerek soğanla birlikte kavurmaya devam edin.

Yayla pilavlık bulgur ile çok yakışacak olan haşlanmış mercimekleri dahil edin. Tencerede birkaç dakika kadar tüm malzemeleri kavurun. Son aşamada bulgurunuzun 1-2 parmak üzerine çıkacak kadar sıcak su ekleyin. Tuz ve isteğe bağlı diğer baharatları da katarak tencerenin kapağını kapatın. Suyu çekene kadar pişmesine izin verin ve pişirme esnasında ocağın altını kısmayı da unutmayın.

Klasik bulgur tariflerine kıyasla bu pilavı yapmak için ekstra alışveriş yapmanız gerekmez. Bulgur Yayla markamızdan alındığında zaten en temel malzemeyi almış olursunuz. Yine aynı şekilde Yayla yeşil mercimek ürünümüzle de güzel kombinlenen bir yemek hazırlayabilirsiniz. Eğer Yayla pilavlık bulgur ve mercimeğiniz hazırsa yemeğe başlayalım.

Bulgur Pilavı Hangi Bulgurdan Yapılmalı?

İlk defa bulgur pilavı yapacaklar için bulgu pilavı hangi bulgurla olur sorusu karmaşa yaratabilir. Ancak hiç endişelenmenize gerek yok! Pilavlık bulgur farklı paketlerde ve isimlendirme ile satışa sunulur. Diğerine nazaran daha büyük yapıda bulunan bu bulgurlar bütün haldedir ve piştiğinde pirinç gibi şişerek yenme kıvamını alır.

Peki kaliteli bulgur nasıl anlaşılır? Bunun için ise bilinen markalara yönelmek gerekir. Yayla markamıza ait olan bulgurlar özenle toplanarak işlemden geçirilmektedir. Aşamaları sırasında hijyen koşullarına dikkat edildiği gibi besin değerlerini korumaya da özen gösteriyoruz. Doğal renginden elde ettiğimiz bulgurları siz de görerek gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Bu makale size faydalı oldu mu?