24.Ekim.2023 12:00

Pilavlık Bulgur Yıkanır mı?

Bulgur kendi içerisinde pilavlık bulgur ve kısırlık / kırık bulgur olarak ikiye ayrılan bir gıdadır. Baklagiller sınıfında yer alan bulgurun Türk mutfağı başta olmak üzere farklı mutfaklarda yer aldığı da görülmektedir. Özellikle marketlerde çok sayıda satıla sunulan bulgurun pilavı yapılmaktadır. Fakat pilav ile sınırlı kalmayan bulgur ile yapılan yemekler birçok kişinin sofrasını süslemeye devam etmektedir.

İster pilav isterseniz başka tarif yapmadan önce bulgur pilavının yıkanıp yıkanmayacağına dair tartışmalara denk gelebilirsiniz. ‘Her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır’ diye bir söz vardır, bu sözde anlatıldığı gibi toplum da ikiye ayrılmış şekilde farklı uygulamalar yapar. Yayla pilavlık bulgur paketlenmeden önce yıkanır ve paketlenir. Bu yüzden bulgurun yıkanmasına temelde ihtiyaç yoktur.

Çoğu kişi tarafından da bulgurun yıkanmamasına dair uyarılar yapılmaktadır. Çünkü bulgur pirinç gibi değildir, suda bekletilmesi gerekmez. Suya değdiği andan itibaren şişme potansiyeli göstereceğinden yemekleri olumsuz etkileyebilmektedir. Fakat tüm bunlara rağmen daha büyük bulgur yapısına sahip yemek yapmak isteyenlerin bulguru suda bekletebildiği görülmektedir.

Pilavlık Bulgur Haşlanır mı?

Genellikle bakliyatlar sınıfında yer alan ürünlerin daha iyi pişmesi ve şişmesi adına haşlandığı görülmektedir. Nohut, barbunya, kuru fasulye vs. bunların başında yer alır. Bu yüzden bulgurun haşlanması gerektiği yanılgısına düşebilirsiniz. Ancak Yayla bulgur paketi aldığınızda yemek öncesi haşlamanız gerekmez. Hatta haşlamamak daha iyi sonuçlar almanıza da yardımcı olacaktır.

Pilavlık Bulgur Kaç Dakikada Pişer?

Yapacağınız bulgur yemeği tarifine göre yemeğin pişme süresi değişiklik gösterecektir. Örneğin etli bir bulgur yemeği yapacaksanız daha uzun süre gerekebilir. Diğer taraftan sebzeli bulgur yemeği yapacaksanız ya da düdüklü tencerede pişirecekseniz daha kısa sürede piştiğini görebilirsiniz. İri pilavlık bulgur pişme süresi için ortalama 10-15 dakika yeterli olacaktır.

Bulgur Pilavına Sıcak Su mu Soğuk Su mu?

Eğer daha önce yapmadıysanız pilavlık bulgur ne işe yarar araştırması sonucunda göreceğiniz üzere uygulayabileceğiniz tariflere ulaşabilirsiniz. Bunların başında da pilavlık bulgur gelecektir. İlk defa deneyecekler için pilavlık bulgur nasıl yapılır sorusuna ek olarak farklı sorular bulunmaktadır. Örneğin katılacak malzemeler kadar suyun durumu da önemlidir.

Bulgur pilavı yaparken soğuk su kullanmanız pek önerilen bir durum değildir. Çünkü pilavın içerisine katacağınız ekstra malzemeler suyun kaynama noktasını arttıracaktır. Bu durum da pilavınızın pişme süresine doğrudan etki edecektir. Tüm bunların sonucunda sıcak su ekleyerek pilavınızın pişmesini sağlamanız daha doğru olacaktır.

Bulgur Suda Beklerse Ne Olur?

Pilavlık bulgur ya da kırık bulgur içerisine su çekebilecek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden suda bekletildiğinde şişecektir. Hacmi artan bulgurun daha büyük görüntüye kavuştuğunu görebilirsiniz. Bulgur pilavı yaparken daha iri bulgur kullanıldığı için suda bekletilmesine ihtiyaç yoktur. Ancak söz konusu kısır ise kırık bulgurun suda bekletilerek şişirildiği bilinmektedir.

İster pilav için ister kısır için ihtiyacınız olan bulguru Yayla markamızdan temin edebilirsiniz. Tüm tariflerinizde kullanacağınız bu bakliyat ile yüksek besin değeri almanız da mümkündür. 7’den 70’e herkesin tüketebileceği bulgur için hemen markamız üzerinden sipariş verin!

Bu makale size faydalı oldu mu?