24.Ekim.2023 12:00

Kırmızı Mercimek Nasıl Tüketilmeli?

Kırmızı mercimek Türk mutfağı başta olmak üzere dünya mutfağına zenginlik katan ürünlerden birisidir. Güneydoğu Asya ve çeşitli bölgelerde sık yetişken bu ürünün çeşitli yemek tariflerinde yer bulduğu görülmektedir. Her ne kadar genellikle akla birkaç yemek tarifi ile gelse de kırmızı mercimek ile yapılan yemekler aslında çok daha fazladır.

Mercimek içeriği besin değeri ile çok faydalı bir besindir. Doğru şekilde tüketilirse bu faydaları vücudunuzdaki etkisiyle görebilirsiniz. Yayla kırmızı mercimek satın aldığınızda deneyebileceğiniz çeşitli tariflerle siz de bu faydaları elde edebilirsiniz. Her yaştan bireyin tüketebileceği mercimeğin sadece hangi şekillerde tüketildiği, nasıl hazırlanması gerektiğini bilmelisiniz.

Uygulayacağınız tarife bağlı olarak kırmızı mercimeği hazırlamanız farklılık gösterebilir. Örneğin satın aldığınız Yayla kırmızı mercimek 1 kg paketi içerisinden bir bardak mercimeği öncesinden ıslatmanız çorbanız için gerekebilir. Diğer taraftan kavurmak ya da farklı malzemeler ile iyi karışması adına robottan geçirmeniz de beklenmektedir. Tüm bu farklılıklar uygulanacak tarife göre değişiklik gösterecektir. Peki kırmızı mercimek Yayla markasından alındığında nasıl tüketilmeli?

Kırmızı Mercimek Neden Yıkanır?

Genellikle marketten satın aldığınız paket gıdaları kullanmadan önce yıkamanız beklenmektedir. Özellikle söz konusu bakliyat grubu olduğunda yıkanmanın faydaları oldukça fazladır. Kırmızı mercimek de kullanılmadan önce yıkanması gereken gıdaların başında yer alır. Peki neden yıkanması gerekir?

Öncelikle kırmızı mercimeğin içerisinde nişasta bulunmaktadır. Nişasta yeterli miktarda arındırılmadığı müddetçe yapılacak yemeğin kıvamını etkileyecek bir unsura sahiptir. Bu yüzden iyi yıkamadığınız mercimek yüzünden yemeğinizin daha fazla sulu ya da katı olmasına sebep olabilirsiniz. En doğru kıvamı yakalamak için mutlaka iyice yıkadığınıza emin olmalısınız.

Konserve şeklindeki mercimeğin içinde ise bozulmasını engellemek adına farklı maddeler bulunur. Sodyum da en fazla bulunan maddelerinden birisidir. Normal şartlarda sodyum gerekli ve yararlı bir yapıdadır. Ancak fazla tüketimi kolestrol ve tansiyonu etkileyeceğinden yıkanmasında fayda bulunmaktadır.

Son olarak satın alacağınız mercimekler içerisinde parçalanan mercimeklerden vs. dolayı parçacıklar bulunur. Küçük toz benzeri bu parçalardan kurtulmak adına mercimeğin suda bekletilmesi, yıkanması şarttır. Yalnız Yayla kırmızı mercimek 2 kg aldığınızı varsayarsak yıkama sonrası suda bekletirseniz mercimek şişecektir. Bu yüzden ihtiyacınız olan miktarı iyi ayarlamanız gerekeceğini unutmamalısınız.

Kırmızı Mercimek Kaç Saat Suda Bekletilmeli?

Mutfakta bazı durumlar kişiden kişiye değişebilecek özelliklere sahiptir. Örneğin bazı kişiler mercimeği suda bekletme ihtiyacı hissetmez ve doğrudan pişirir. Diğer taraftan başkaları da suda bekletmenin faydası olduğunu düşünerek bu işlemi gerçekleştirir.

Eğer satın aldığınız Yayla kırmızı mercimek ile düdüklü tencerede yemek yapacaksanız, ıslatmanıza gerek olmayacaktır. Düdüklü tencere sayesinde kısa sürede pişirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak pişirme süresini düşürmek ve bununla birlikte toz parçacıklarından ayrıştırmak isterseniz en az 15 dakika – 1 saat öncesinden mercimeği ıslatmalısınız. 1 saati geçen süre zarfında da suda tutabilirsiniz, zararı olmaz.

Kırmızı Mercimek Yıkanmazsa Ne Olur?

Kırmızı mercimeğin yıkanmaması büyük bir olumsuzluk anlamına gelmemektedir. Çoğu kişi yıkamadan mercimeği kullanma eğilimi de göstermektedir. Yalnız yıkamadığınız durumlarda daha kontrollü olmanız gerekir. Çünkü mercimek pişirme sırasında şişme eğilimi gösterecektir bu da ayarladığınız mercimek miktarının yemek için yeterli gelip gelmemesine etki edecektir.

Aynı zamanda daha önce de değinilen nişasta durumu yemeğin kıvamına etki eder. Nişasta patates, mercimek gibi gıdalarda yer alır. Fazla nişasta yemeğin kıvamında yoğunlaşmaya neden olur. Eğer çok kıvamlı bir yemek yapmayacaksanız, yıkamanız daha iyi sonuç almanıza yardımcı olur.

Mercimek Sindirimi Zor mu?

Mercimek besin değerleri incelendiğinde içeriğinin yüksek çoğunluğunun liften oluştuğunu görürsünüz. Lifli yapısından dolayı mercimeğin sindirimi asla zor olmayacaktır. Lif insan vücudunda kısa sürede sindirildiğinden, sindirim sorunu da yaratmayacaktır. Yani kırmızı mercimek gaz yapar mı sorusu için de çoğu zaman hayır cevabını vermek mümkündür. Sindirimsel sorun yaşıyorsanız gönül rahatlığı ile bu gıdayı tüketebileceğinizi bilmelisiniz.

Kırmızı Mercimek Yağ Yakar mı?

Kırmızı mercimek çorbası, mercimek köftesi ya da diğerleri… Bahsedilen bu gıda ile çeşitli yemeklere sofranızda yer açabilirsiniz. Peki tükettiğiniz bu yiyecekler yağ yakmanıza yardımcı olur mu? Kısmen yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kırmızı mercimeğin besin değerleri arasında protein yüksek miktarda bulunur.

Kırmızı mercimeğin protein değerlerinden dolayı vücutta yağı yakarak kasa dönüşmesine yardımcı olduğu görülür. Kas kütlesini arttırmasından ötürü vücuttaki yağ dengesini korur. Diğer taraftan yüksek lif yapısından da ötürü sindirimi hızlandırarak yağ yakımına destek verdiği bilinmektedir. Bu yüzden çoğu zaman sofralarda mutlaka bulunur.

Eğer siz de 1 kg kırmızı mercimek fiyatı için en uygun teklifi arıyorsanız üstelik bunun yanı sıra besin değeri yüksek kalitede marka arıyorsanız Yayla’ya göz atın! Yayla markasına bağlı satışa sunulan kırmızı mercimek paketlerine pratik şekilde erişebilirsiniz.

Bu makale size faydalı oldu mu?