02.Ağustos.2022 12:00

Neden Geleceğin Gıdası Bakliyat?

Neden Geleceğin Gıdası Bakliyat?


Türkiye’nin uzun uğraşları sonucunda 2016 senesi Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Bakliyat Yılı’ olarak seçildi ve 10 Şubat ‘Dünya Bakliyat Günü’ ilan edildi.
BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün açıklamış olduğu tabloya göre 1 kilo mercimek için sadece 50 litre suya ihtiyaç duyulurken, 1 kg beyaz et (tavuk) için 4 bin 325 litre suya ve 1 kg kırmızı et için tamı tamına 13 bin litre suya ihtiyaç duyulmaktadır. Şimdi tekrardan soralım Neden geleceğin gıdası olarak bakliyatlar tercih ediliyor? Besleyici bir protein olan bakliyatlar ekonomik olmalarının yanı sıra diğer bitkisel ve hayvansal gıdalardan protein elde etmek için kullanılan su miktarından daha az su tüketimine ihtiyaç duymaktadır. Azalan su kaynaklarını göz önünde bulundurduğumuzda geleceğimiz için bakliyat tüketimi son derece önemlidir.

Yanı sıra baklagiller toprağın yapısını iyileştirirken, içerisindeki canlıların korunmasına yardımcı olurlar ve verimliliği doğal yolla artırırlar. Toprağın fiziki durumu, içerdiği organik madde miktarına göre değişir. Baklagiller, oluşturdukları yoğun toprak üstü ve toprak altı artıklarıyla organik madde miktarını yükseltirken, topraktaki canlıların çoğalmasına ve aktivitelerinin artmasına olanak sağlarlar. Yanı sıra toprağa nitrojen takviyesi yaparak toprağın ömrünü de uzatmaktadırler. Aynı zamanda bakliyatların uzun raf ömrü özelliği taşıması nedeniyle israfı azalttığı için yine geleceğin gıdası olarak adlandırıldığı görülmektedir. Bir başka yönü ile bakliyatlar çevre dostudur.

Ayrıca sağlık açısından tüketimi son derece önemli olan baklagiller; Kalp sağlığını korur, iştah kontrolü ve kilo yönetimi sağlar, kan şekeri seviyelerini düzenler. Bu bakımdan da bakliyatlar yine tercih edilmesi gereken gıdalar arasına girmektedir. Aynı zamanda hem soğuk hem de sıcak iklimlerde yetişebilen bakliyatları ekip biçmek de kolaydır. Türkiye bu bakımdan oldukça şanslı ve yeteneklidir. Çünkü hem iklim koşulları hem de toprak verimliliği oldukça fazladır. Bakliyat yetiştiriciliğinde önemli rol oynayan Türkiye, dünya pazarlarına bu gıdaları ihraç edebilecek konumdadır. Yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden ötürü geleceğin gıdası bakliyatlardır. Evlerimizin vazgeçilmez yemeklerinin ana maddesi olan bakliyatlar kısa bir süre sonra tüm dünyada vazgeçilmez olacaktır. 

 

 

Bu makale size faydalı oldu mu?