19.Aralık.2023 12:00

Yatırımcı İlişkileri ve Kurumsal Yönetim

Yatırımcı ilişkileri ve kurumsal yönetim, borsada hissesini satın alacağınız firmayı belirlerken yönlendirici bir unsur olacaktır. Firma tarafından aktarılan bu bilgiler ve gerekli kurumlar tarafından bazı incelemelerle bunların raporlaştırılması etkili bir yönlendiricidir. İlk defa yatırım yapacaklardan tutun da uzun süreli borsa yatırımcısı olacak kişilere de etkili bilgiler sunmaktadır.

Firmanın yatırımcıları ile kuracağı ilişkileri belirlemesi, bu ilişkileri sürdürebilmek için oluşturduğu kurumsal yönetim anlayışı finansal bir temeli oluşturur. Üretim ve satış dengesinin ötesinde iş etiğini de belirleyen bu unsurlar özellikle borsa hissesi satın alacak bireyler için önem arz etmektedir. Sunulan bilgilerden hareketle firmanın sahip olduğu iş etiğini yorumlamak, hissesini satın almak ya da almama kararı verilebilmektedir.

Yayla Agro yatırımcı ilişkileri konusunda yaptığı çalışma ve planlamaları ile dikkat çeken bir firmadır. Profesyonel yatırımcı ilişkileri yönetimi sayesinde borsada kendisine yatırım yapacak hissedarlarına da güven ve satın alma güdüsü sağlamaktadır. Böylece diğer firmalara kıyasla Yayla gıda yatırımcı ilişkileri ile ön plana çıkarak daha fazla seçilebilir konumda yer alır.

Yatırımcı İlişkileri Neyi İfade Eder?

Finansal alanda imkân sunan, hisselerini halka açık sunan firmaların yatırımcı ilişkisinden kastı birden fazla alana hitap edebilmektedir. Yatırımcı ilişkileri; firma ile yatırım yapan kişi ya da kurum arasındaki sınırları belirler. Sınırları belirlemenin ötesinde yatırımcıların sahip olduğu hak ve firmanın sorumlulukları konusunda da bilgiler sunar.

Bahsedilen bu yatırımcı ilişkileri her zaman pozitif yönlü olmalıdır. Aksi bir durumda firmaya yatırım yapmayı düşünen kişilerin son aşamada kararları olumsuz yönde olabilmektedir. Finansal destek sağlamak, proje ortaklarını geliştirmek için her firmanın olumlu bir yatırımcı ilişkisi kurması gerekecektir. Aynı zamanda bu ilişkiler sadece yazılı doküman ve açıklama ile kalmayarak gerekli mecralar tarafından da onay almalıdır.

Yayla Yatırımcı İlişkileri

Yayla Agro olarak, firmamız üzerinde yatırımcı olan kişi ve kurumlara belirli hakları sağlayarak imkânlar sunmaktayız. Yatırımcımız olan her kişinin firmamız, yatırımları ve pay sahipliği konusunda bilgi alma hakkı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bilgi alma, pay sahipliği hakkının korunması ve devamlılığını sağlamakta firmamızın bir görevidir.

Yatırımcıların talep ettiği bilgilendirmeler ve diğer konulara yazılı olarak cevap verilmektedir. Böylece cevapsız kalacak bir durum söz konusu olmayacaktır. Yayla yatırımcı ilişkileri kapsamında aynı zamanda yatırımcının duruma göre oy kullanma, imtiyaz hakları mevcuttur. Üç ayrı yatırımcı grubu (A, B ve C) sahibi olan firmamızda A grubu olanların Yönetim Kurulu için aday gösterme imkânı da mevcuttur.

Bahsedilen bu ve diğer yatırımcı haklarının işlemleri Yatırımcı İlişkileri Bölümü aracılığıyla yürütülmektedir. Aynı zamanda firmamızın Kurumsal Yönetim Derecelendirme ile 8,15 puan aldığı görülecektir. Pay Sahipleri başlığında 8,83; Menfaat Sahipleri konusunda da 8,50 gibi oldukça iyi değerlendirmeler aldığı raporlarımızda da yer almaktadır.

Bu makale size faydalı oldu mu?