24.Ekim.2023 12:00

Kırmızı Mercimek Nasıl Yetişir?

Kırmızı Mercimek Nasıl Yetişir?

Kırmızı mercimek baklagiller familyasında yer alan bir bitkidir. İçeriğindeki zengin vitamin ve değerler ile adeta şifa deposudur. Başta protein olmak üzere potasyum, sodyum gibi çeşitli vitaminler yüzünden günümüzde milyonlarca kişi tarafından tüketilmektedir. İhtiyacın bu denli çok olması üretim alanlarında da genişlemeye neden olmaktadır. Peki kırmızı mercimek nasıl yetişir?

Diğer baklagillere kıyasla aslında kırmızı mercimek yetiştiriciliği için ciddi bir efor sarf edilmesine gerek yoktur. Çünkü bu bitkinin ihtiyacı olan su, güneş dengesi azdır. Az maliyete sahip olması ve ‘nazlı’ bir bitki olmamasından dolayı günümüzde Türkiye’de yaygın olarak üretilmektedir. Dünyada öncülerden olan ülkemiz üretim fazlasını ihraç ederek ülke ekonomisine de katkı sunmaktadır.

Kırmızı Mercimek Ne Zaman Ekilmeli?

Mercimeğin dört farklı şekli bulunur; yeşil, siyah, kahverengi ve kırmızı mercimek. Ülkemizde en yaygın kırmızı ve yeşil olanı üretilmektedir. Üretim döneminde buna göre yoğunluk sağlanmaktadır. Kırmızı mercimeği ekim için tek bir dönem söz konusu değildir. Çünkü yaz ve kış olmak üzere iki dönemde de ekim yapılabilmektedir.

Yaz döneminde ekim için klasik baklagil ekim döneminde toprağa ekilebilmektedir. Bu dönem genellikle Ocak, Şubat ve Mart aylarında hazırlıklar yapılmaktadır. Kış döneminde ise en uygun aylar Ekim ve Kasım ayı olarak bulunmaktadır. Çiftçiler bu dönemleri kaçırmadan toprak hazırlığını yapmaktadır. Yalnız kış döneminde ekim yapılırken -25 ile -30 derece sıcaklık, ekim derinliğinin ise 4-5 cm olmasına dikkat edilmelidir.

Kırmızı Mercimek Nasıl Yetiştirilmektedir?

Kırmızı mercimeği ekmek için doğru zamanı yakaladıktan sonra şu aşamalara dikkat etmelisiniz:

  • Toprak önceden kullanıldıysa anızları toplayabilmek için toprağın 15-20 cm derinliğinde sürülmesi gerekir. Daha sonra sonbahar dönemine kadar toprak dinlendirilmelidir.
  • Sonbaharda ilk yağışlarla birlikte çimen şeklinde otlar bitecektir. Mercimeği ekebilmek adına ikinci bir sürüm daha bu aşamada gerçekleştirilir.
  • Toprak hazır hale geldikten sonra derinliği 4-5 cm geçmeyecek şekilde kazılmalıdır. Ekimlerin arasındaki mesafe ise 15-20 cm şeklinde korunmalıdır.
  • Fazla su ve güneş istemeyen mercimek kurak alanlarda rahatlıkla yeşerecektir. Uzayan bitkilerinin sararmaya başladığını gördüğünüzde hasat edebilirsiniz.

Yayla kırmızı mercimek satışını ve üretimi üstlenmeye devam ediyor. Sofralarınıza kırmızı mercimek çorbanızı, köftenizi hazırlamak için satın alacağınız kırmızı mercimek 1 kg paketleri özenle yetiştiriliyor. Böylece katkı maddesi olmayan tamamen organik koşulda yetişmiş kırmızı mercimek Yayla markamız sayesinde sizlere ulaşıyor.

Mercimek Ne Kadar Sürede Hasat için Hazır Olur?

Sene içerisinde birden fazla ekim yapmaya ve böylece toprağı işgal etmeye engel olan bitkidir. Bu baklagil ekildikten sonra yaklaşık 90-100 gün içerisinde büyüyecektir. Hasada hazır hale gelen baklagili hazır olduğuna emin olduktan sonra toplayabilirsiniz. Böylece toprağı farklı bir ürün için tekrar kullanmak da mümkün olur.

Kırmızı Mercimek Türkiye’de Yetişir mi?

Türkiye, tarım alanı bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Söz konusu kırmızı mercimek olduğunda da aynı durum geçerlidir. Kolay ekim ve hasadı yapılan kırmızı mercimek ülkemizde de çok geniş sınırlarda üretilebilmektedir. Öyle ki fazla üretimden dolayı yurt dışında satışı da sağlanmaktadır. Bu durum da ülke ekonomisine ciddi katkılar sunmaktadır. Yüksek üretimden dolayı da ülkemizde birçok sofrada kırmızı mercimek tarifi ile yapılmış yemeklere rastlanmaktadır.

Türkiye’de Kırmızı Mercimek Nerede Yetişir?

Kırmızı mercimek daha önce de bahsedildiği üzere fazla sıcaklık ve suyu sevmez. Bu yüzden daha kurak alanlarda yetiştirilmeye uygundur. Ülkemizin her bir bölgesi farklı yağış rejimine sahiptir. Ancak bahsedilen özellikler düşünüldüğünde en çok Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu bölgesi uyum sağlamaktadır.

İç Anadolu bölgesinde de her ne kadar üretim yapılsa da bahsi geçen iki bölgenin yoğunluğu daha fazladır. Özellikle GAP projesiyle desteklenen tarım alanlarında daha sık mercimek üretimi yapılır. Üretimin artmasıyla da birlikte 1 kg kırmızı mercimek fiyatı daha uygun hale gelmektedir. Sofralarınıza özenle hazırlanarak gelen mercimeği siz de böylece tüketebilirsiniz.

Üstelik bahsi geçen bu bakliyat, kalori açısından da sağlık açısından da uygundur. Diyetlerinizde sık sık yer verebileceğiniz kırmızı mercimek kalori açısından düşüktür. Yüksek lif kaynağından dolayı kolay sindirilmesi de kilo verme sürecinizde size yardımcı olacaktır. Siz de güvenilir marka aracılığıyla yüksek besin değeri almak isterseniz Yayla kırmızı mercimek paketlerine göz atabilirsiniz.

Bu makale size faydalı oldu mu?