08.Ekim.2022 12:00

Çevre Kirliliğini Önlemek için Ne Yapmalıyız?

Çevremizi korumak için attığımız her adım aslında geleceğimizi korumak için attığımız bir adımdır.  Çevremizi korumak için yaptığımız her türlü faaliyet sağlıklı bir ortamda yetişecek olan sağlıklı bireylerin temelini oluşturur.

Çevre kirliliğinin tanımı; çevrede bulunan canlı ve cansız tüm öğeleri olumsuz yönde etkileyen, onlara zarar veren, yapılarını ve niteliklerini bozan yabancı maddelerin havaya, suya ve toprağa karışması şeklinde yapılmaktadır.

Sadece bir saniyeliğine, dalında bir çiçeği koklayamadığınızı, kuruduğu için bir derenin gürül gürül çağlamasını duyamadığınızı ve içinize derin bir nefes çekemediğinizi düşünün. Kalbiniz sızladı değil mi? İşte tam da bu yüzden çevre kirliliğini önlemek için bireysel ve kurumsal bazda adımlar atılması gerekir.

Çevre kirliliğini önlemek için sadece kağıt üstünde kalmayacak uygulamalar hayata geçirilmeli. Örnek vermek gerekirse; atıklar kategorilerine göre ayrılmalı ve geri dönüşümü yapılmalı, plansız kentleşmenin önüne geçilmeli, ormanları korumak için daha sıkı tedbirler alınmalı, tabii kaynaklar ölçüsüz ve gereksiz yere kullanılmamalı, plansız endüstrileşmeye olanak tanınmamalıdır.

Evlerde kolayca uygulanabilecek yöntemlerle de çevre korumasına katkıda bulunulabilir. Mesela, kullanılmış kızartmalık atık yağlar ayrı şekilde bir şişede bekletilmeli, lavaboya ya da çöpe dökülmemelidir. Depolanan bu yağların, ilgili kurumlarla iletişime geçilerek toplatılması sağlanmalıdır.

Aslında görünen o ki çevreyi korumak için yapacağımız küçük gibi görünen adımlar sayesinde büyük değişimler gerçekleştirebilir ve dünyamızı daha yaşanılabilir bir yer haline getirebiliriz.

Bu makale size faydalı oldu mu?